Image Image Image Image Image

© Copyright 2012 Your Company | RSS | Email

 

Scroll to Top

To Top

Spor Branşları

TekvandoTekvandoTekvando

On 11, Şub 2016 | In | By admin

Tekvando

Tekvando dünyanın en eski savunma sporlarından biri. Kendini savunma, savaşçı sanatı olarak bilinir. Çin Kung-fu’sundan ve Japon karatesinden farklı bir spordur. En eski olarak, KoreYarımadasının kuzey bölgelerinde M.Ö. 37’de kurulmuş olan Kogoryo Hanedanlığına ait mezar duvar resimlerinde tekvando izlerine rastlanmıştır. Kore halkı, tekvandoyu saldırganlara ve vahşi hayvanlara karşı savunma, savaşçı sanatı olarak kullandığı gibi, güç ve çeviklik kazanma, zihni ve fiziki sıhhati muhafaza etmek ve geliştirmek maksadıyla bir eksersiz olarak da yapmışlardır.

Branşın Amacı
Tekvando da amaç bir dizi seri tekme yada yumruk darbeleri ile rakibe vurarak puan almak ve maç sonunda puan üstünlüğü ya da nakavt ile rakibi yenmektir.
Sporcu Özellikleri
Tekvando Sporcuları güçlü, hafif ve esnek olmak zorundadır. Zihinsel uyum ve dinginlik sporcunun diğer özelliklerindendir. Hızlı ve hareketli bir spor olması nedeni ile sporcu hızlı karar alma ve iyi savunma yapabilme becerisine sahip olmalıdır.
Branş Kategorileri
Tekvando Poomsae ve Kyorugi adında iki farklı kategoriden oluşur. Poomsae bir kişinin ikili veya üçlü olarak el ve ayak teknikleriyle belirli kurallar dahilinde yaptığı hayali mücadele şeklidir. Kyorugi ise belli sıkletlerde iki sporcunun üç devre üzerinden ikişer dakika ayak ve el teknikleriyle atak ve savunma prensipleri içerisinde yaptıkları mücadeledir.

 

Steven López (1978 9 Kasım doğumlu)  2001 yılında Hafif Taekwondo Dünya Şampiyonluğunu kazandı ve 2003 yılında o zamandan beri onu 5 Dünya Şampiyonası kazanan ilk Taekwondo savaş yapma 2005 2007 ve 2009 yıllarında kazandı siklet Taekwondo Dünya Şampiyonası kazandı.”
– Steven López
– ABD


Yarış Esnasında Giyilen Ekipmanlar

Sporcular ‘dobok’ adı verilen temizlik,saflık ve barışı temsil eden beyaz renkten oluşan altlı üstlü geniş kesimliforma giyerler.Sporcunun tekvandodaki seviyesini belirleyen renklerden bulunduğu seviyenin kuşağı bel kısmına sarılır. Bu sporda yüz bölgesine de tekme atılabildiği için koruyucu başlıkla mücadele etme zorunluluğu vardır. Kaburga ve karın bölgesini koruma amaçlı kıyafeti, vuruşları kaydetme amaçlı elektronik olarak da düzenlenebilmektedir.

Tekvando Sporunu Yapmak İsteyenler İçin
Tüm spor branşlarında olduğu gibi Tekvando sporunda da başarılı sporcular 6 – 7 yaş aralığında bu spora başlayan ve eğitimlerini aldıkları Spor Kulüplerinin antrenmanlarına  prensipli bir şekilde devam eden kişilerden oluşur. Ayrıca daha erken yaşlardaki çocuklar oyun ve cimnastik temelli çalışma sınıfı eğitmenler denetiminde bu sporu yapabilirler.

Türkiye’ de Tekvando Spor Branşında Eğitim Veren Kulüpler Özel Eğitim Merkezleri ( MAPS )

Tarihi Süreç Ve Bazı Detay Bilgiler

Tekvando dünyanın en eski savunma sporlarından biri. Kendini savunma, savaşçı sanatı olarak bilinir. Çin Kung-fu’sundan ve Japon karatesinden farklı bir spordur. En eski olarak, KoreYarımadasının kuzey bölgelerinde M.Ö. 37’de kurulmuş olan Kogoryo Hanedanlığına ait mezar duvar resimlerinde tekvando izlerine rastlanmıştır. Kore halkı, tekvandoyu saldırganlara ve vahşi hayvanlara karşı savunma, savaşçı sanatı olarak kullandığı gibi, güç ve çeviklik kazanma, zihni ve fiziki sıhhati muhafaza etmek ve geliştirmek maksadıyla bir eksersiz olarak da yapmışlardır.

Tekvando, teknik ve maharetten başka Doğu kültürüne ait bazı sosyal değerleri de aksettirir. Tekvando eğitimi, kişiye kendine güven, soğukkanlılık, fedakarlık ve alçak gönüllülük öğretir.

Koryo tarihinde tekvando “subak” olarak anılmıştı. Bu dönem hanedanları subakı, sadece sıhhati geliştirmek için bir hüner sporu olarak değil aynı zamanda yüksek bir harp sanatı olarak teşvik etmişler, subak müsabakaları tertip etmişlerdir. Tekvando, Kore’de başlamakla kalmamış Kore tarihi boyunca gelişimini sürdürmüştür. Subak müsabakaları sivil halk arasında da büyük ilgi görmüştür. Orduya girmek isteyen kimseler subak bilmek zorundaydılar. Çünkü müracaatçıların imtihanlarında subak önemli bir yer işgal etmekteydi.

Yi Hanedanlığının çöküşüyle Japonlar Kore’yi işgal etmeye başladılar. Tekvandocular saldırganlara karşı uzun süre mücadele ederek zorluklar çıkardılar. Kore, 1945 yılında bağımsızlığına kavuştu. Bu zamana kadar Kore’de Japon Karatesi ve Kung-fu yayıldı. Sonraki yıllarda bazı Koreli antrenörler, tekvando oyunlarını sistemleştirip geliştirmek için gayret sarfettiler. 16 Eylül 1961 tarihinde “Kore Tekvando Birliği” kuruldu ve bu birlik 25 Haziran 1962’de “Kore Amatör Sporlar Birliği” ile birleşti. 1962 Ekiminde 43. milli oyunlar kapsamına alındı.

30 Kasım 1972’de Dünya Taekwon-do Şampiyonası yapıldı. 25 Mayıs 1973’teki şampiyonaya 17 ülke katıldı. 15 Mayıs 1974’te Kukinon’da ilk “Dünya Tekvando Hakem Semineri” düzenlendi. Buna 10 ülkeden 46 takım iştirak etti.

Türkiye’nin tekvando sporuyla tanışması 1964 yıllarına rastlar. Bu yılda Koreli general Choi-Honghi’nin başkanlığındaki bir tekvando ekibi çeşitli ülkeleri dolaşarak gösteriler sundular. Bu iyi niyet gezisinde Türkiye’ye de uğrayarak tekvando gösterileriyle bu sporu tanıttılar. Şükrü Gençel ve Nazım Canca’nın gayretleriyle bu spor ülkemizde gelişmeye başladı. 16 Haziran 1970 tarihinde Güney Kore’den Mr. Cho Soo-Se’nin Türkiye’ye gelmesiyle tekvando hızla gelişmeye başladı. Ülkemizde dünya çapında başarılı birçok tekvandocu yetişti ve yetişmektedir. Başarılı bayan tekvandocularımızdan Tennur Yerlisu, Züleyha Tan, erkeklerden de Nusret Ramazanoğlu, Turgut Uçan ve Şakir Bezci gibi sporcularımız dünya çapında çeşitli madalyalar kazandılar.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

İlgili Bağlantılar

Türkiye Tekvando Federasyonu
Uluslararası Tekvando Federasyonu