Image Image Image Image Image

© Copyright 2012 Your Company | RSS | Email

 

Scroll to Top

To Top

Spor Branşları

TenisTenisTenis

By admin

On 11, Şub 2016 | In | By admin

Tenis

Tenis dikdörtgen şeklindeki kort adı verilen bir sahada iki veya dört kişi tarafından oynanan bir oyun. Topa raketle vurularak sahanın ortasındaki ağın üzerinden geçirilir. Amaç topa karşı oyuncunun karşılayamayacağı bir şekilde vurarak puan kazanmaktır. İlk defa İngiltere’de çimenler üzerinde oynanan bu oyuna çim tenisi denmekteydi. Bugün sadece tenis olarak adlandırılır.

Her yaşta insan tarafından amatör ve profesyonel olarak oynanan popüler bir oyun olan tenisin oyun kuralları 1913‘te kurulan Milletlerarası Çim Tenis Federasyonu tarafından tespit edildi.

Branşın Amacı
İki veya dört kişi tarafından oynanan bir oyun olan Tenis te amaç; Topa raketle vurularak sahanın ortasındaki ağın üzerinden geçirilir. Topa karşı oyuncunun karşılayamayacağı bir şekilde vurarak puan kazanmaktır.
Sporcu Özellikleri
Zamana dayalı olmayan Tenis sporunda maçlar 1 saat te sürebilir, 4 saat te sürebilir. Bu nedenle Tenis sporcusu uzun maçları çıkarabilecek fiziksel güce ve dayanıklığa sahip olmak zorundadır. Duygularını kontrol edebilmeli ve hızlı karar verebilme özelliğine sahip olmalıdır.
Dünya tenis tarihinin ‘en uzun maçı’nda John Isner ile Nicolas Mahut arasındaki nefes kesen mücadele, 2 gündür tamamlanamamıştı. 3 günde tamamlanan mücadeleyi John Isner kazandı…

 

“Roger Federer, İsviçreli tenisçi.13 Ekim 2014 tarihi itibariyle ATP Dünya Sıralamasında 2. sıradadır. Birinci sırada daha önce art arda 237 hafta ve toplamda 302 hafta kalarak bir rekor kırmıştır.”
– Roger Federer
– İsviçre


Yarışmaların Yürütülme Şekli
Çoğunlukla 3 set üzerinden oynanır. Bazı turnuvalarda bu değişebilir. ( Büyük turnuvalarda erkekler beş set üzerinden de oynatılabilir ) Setlerde 2 set i önce alan karşılaşmayı kazanır. 1 – 1 olması durumunda ise 3. set final seti olarak oynanır. Bu son seti alan maçı kazanmış olur.

 

Yarış Esnasında Giyilen Ekipmanlar
Tenis oynayan sporcular rahat hareket etmek zorundadırlar. Bu nedenle rahat hareket edebilecekleri kıyafetleri tercih ederler. Erkekler zemine uygun tenis ayakkabısı, şort ve tişört giyerler. Güneşli bir hava varsa şapka da takabilirler. Kadınlar ise zemine uygun spor ayakkabı ve tenis eteği, tişört ve yine güneşli havalarda şapka takarlar.

Tenis Sporunu Yapmak İsteyenler İçin
Tüm spor branşlarında olduğu gibi Tenis sporunda da başarılı sporcular 6 – 7 yaş aralığında bu spora başlayan ve eğitimlerini aldıkları Spor Kulüplerinin ve Tenis Eğitmeninin antrenmanlarına  prensipli bir şekilde devam eden kişilerden oluşur.

Türkiye’ de Tenis Spor Branşında Eğitim Veren Kulüpler Özel Eğitim Merkezleri ( MAPS )

Turnuvalar Nasıl Düzenlenir Ve Bazı Detay Bilgiler

ATP, WTA ve  Grand Slam turnuvalarında mücadele eden tenisçiler içerisinde puanı ana tabloya direk yazılmaya yeterli olmayanlar arasında ön elemeler yapılır. Ön elemeden çıkan sporcular da ana tabloya yazılarak asıl turnuva başlar. Ön elemelerde sporcu sayısı 32, 64 veya 128 olarak değişkenlik gösterebilir. Eğer puanlar ana tablodan başlamaya yeterliyse ön eleme oynanmadan ana tablo maçları oynanır.

Önemli Tenis Organizasyonları

ITF Turnuvaları: Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF), uluslararası alanda tenisin en üst düzey yönetim organıdır. Bünyesinde başta ulusal tenis federasyonları olmak üzere, bağımsız ulusal birliklerle beraber 210 kuruluş barındırmaktadır.

ATP World Tour Turnuvaları: ATP ya da açılımıyla Profesyonel Tenisçiler Birliği (İngilizce: Association of Tennis Professionals) 1972 yılında profesyonel erkek tenisçiler tarafından kurulan tenis birliğidir. ATP’nin kurucularından olan Cliff Drysdale, ATP’nin ilk başkanıdır. 1990 yılından itibaren gerek kendi adında gerekse dünya çapında profesyonel turnuvalar düzenlemektedir. 1990 yılına kadar ATP Tour olan birliğin adı, 2001 yılında değiştirilerek ATP oldu. 2009 yılında ise yapılan son değişiklikle birliğin adı ATP World Tour olarak belirlendi. ATP, daha önce Grand Prix tenis turu ve Tenis Dünya Şampiyonası olarak bilinen organizasyonlarının birleşimidir.

ATP’nin yönetim merkezi Londra’da bulunmaktadır. Bununla birlikte Avrupa merkezi Monako, Afrika, Asya ve Avustralya merkezi Sidney ve Amerika merkezi ise Florida’da bulunmaktadır.

Kurumsal kimlik düzeyinde bayanlar için düzenlenmekte olan WTA’nın karşılığıdır.

WTA Turnuvaları: WTA ya da açılımıyla Bayanlar Tenis Birliği (İngilizce: Women’s Tennis Association) 1972 yılında Billie Jean King tarafından kurulan profesyonel bayan tenisçiler birliğidir. Birlik, WTA Tour tarafından yönetilmektedir. Kurumsal kimlik düzeyinde erkekler için düzenlenmekte olan ATP’nın karşılığıdır.

WTA, 1973’te Houston, Texas’ta kurulmuştur. WTA’nın yönetim merkezi St. Petersburg, Florida’da bulunmaktadır.Bununla birlikte, Avrupa merkezi Londra ve Asya-Pasifik merkezi Pekin’de bulunmaktadır.

Grand Slam Turnuvaları: Grand Slam Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından düzenlenen dört büyük tenis turnuvasından her birine verilen isimdir. Major (önemli) veya Slam turnuvalar olarakta isimlendirilen bu turnuvalar her sezonda gerçekleşir. “Grand Slam” terimi, aynı zamanda, bir sezon içinde yapılan bu dört büyük tenis turnuvasınının hepsini aynı tenisçinin kazanması durumunu da ifade eder. Tenis 1988 tarihinden beri Olimpiyatlarda da oynanmaktadır. Grand Slam elde etmiş bir tenisçi Olimpiyatlarda da şampiyon olursa “Golden Grand Slam” sahibi olur.Tek erkeklerde en çok Grand Slam kazanan tenisçi 17 şampiyonluğu ile Roger Federer’dir.

Grand Slam turnuvaları, Resmi Web Sayfaları ve tarihleri şu şekildedir:

Avustralya Açık Tenis Turnuvası (Ocak)
Fransa Açık Tenis Turnuvası (Mayıs-Haziran)
Wimbledon Tenis Turnuvası (Haziran-Temmuz)
Amerika Açık Tenis Turnuvası (Ağustos-Eylül)

Bu tenis turnuvaları tenisçiler için dünya sıralama puanları ve kazanılan ödüller nedeniyle oldukça önemli organizasyonlardır. Avustralya Açık ve Amerika Açık sert zeminde, Fransa Açık toprak zeminde, Wimbledon ise çim zeminde oynanmaktadır. Bu turnuvaların tamamı “açık” teriminden de anlaşılabileceği gibi herkese açık olduğunu ifade etmektedir. Bu turnuvalardan en eskisi olan Wimbledon 1877 yılında, Amerika Açık 1881, Fransa Açık 1891 ve Avustralya Açık 1905 yıllarında tenis turnuvası olarak kuruldu. Grand Slam beş farklı disiplinde oynanmaktadır: Bunlar tek erkekler ve tek bayanlar; çift erkekler ve çift bayanlar; ve son olarak karışık çiftler. Tek erkeklerde veya tek bayanlarda oynayan tenisçi, çiftlerde de oynayabilmektedir.

Bazı Detay Bilgiler Ve Tarihi Süreç

Tenis kortunun uzunluğu 23,77 m, eni 8,2 m’dir. Dört kişinin oynadığı kortlar biraz daha geniştir. Kortun tam ortasında 0,91 m yükseklikte bir ağ orta çizgiden her iki tarafa 6,4 m uzaklıkta servis çizgileri bulunur. Çift kişiyle oynanan kortlarda bir de kortun boyuna olan diğer bir çizgi vardır. Kortun yüzeyi çimen, beton, tahta gibi maddelerle kaplı olabilir.

Oyunda kullanılan top, çapı 6,35 cm ve sarı veya beyaz bir bezle kaplı bir küredir. Top 254 cm’den bırakıldığında 134,62-147,32 cm zıplayacak şekilde şişirilir. ABD’de daha çok zıplayan basınçlı toplar da kullanılır. Topa vurmaya yarayan raket tahta, demir, alüminyum veya plastikten yapılıp, ağırlığı 368,5-425 gram olmakla birlikte, ağırlık ve büyüklük hususunda herhangi bir tahdit yoktur. Boyu 71 cm olan raketin bir sapı bir de naylon tellerle örtülü oval topa vurma kısmı vardır.

Puanlama

Oyunda alınan puanlar sayı, oyun, set ve maç olarak adlandırılır. Topu karşı tarafa geçiremeyen tarafın karşısındaki rakip puan kazanır. Bir tarafın oyunu kazanabilmesi için dört sayı kazanması gerekir. İlk üç sayıda kazanılan puanlar sırayla 15, 30 ve 40’tır. Dördüncü sayı oyun sayısıdır. Her iki tarafın 3 sayı neticesinde puanlarının 40-40 eşit olması halinde oyunu kazanmak için bir avantaj olmak üzere peşpeşe iki sayı almak icabeder. Alamazsa tekrar berabere olur. 30-0’lık bir skora 30-Löve adı verilir. Altı oyun kazanıldığında set kazanılmış olur. Netice 5-5 ise, seti kazanmak için bir tarafın peşpeşe iki oyun kazanması gerekir. Oyun eğer erkek ve kadınlı oynanıyorsa üç setin ikisini, erkekler oynuyorsa beş setin üçünü alan maçı kazanır

Puanlamadaki enteresan kaideler maçların çok uzun sürmesine sebep olabilir. Teklerde en uzun maç 1966’da Varşova’da King’s Cup Turnuvasında oynanmış ve 126 oyun neticesinde maç 27-29, 31-29, 6-4 skoruyla, çiftlerde 1967’de Newport Casino Davetinde 147 oyun neticesinde maç 3-6, 49-47, 22-20 skoruyla bitmişti. Bu tür uzun maratonları önlemek için 1970’te puan sisteminde bazı değişiklikler yapıldı. Buna göre oyunlar 6-6 ise sırayla atılan 9 servisten 5’ini atan seti veya maçı kazanır. Âni-ölüm sistemi denen bu kuralın bulucusu ABD’li James Van Alen 1958’de Vass diye adlandıran bir sistem geliştirdi. Bu sistemin de skora tesir eden bazı hususiyetleri vardı.

Oyun Kuralları

Hangi oyuncunun hangi tarafta oynayacağını ve hangisinin ilk servisi atacağını tespit etmek için para atılır. İlk servis kort dışından atılır. Atılan serviste top ağa ve karşı sahanın dışına çıkmaması gerekir. Peşpeşe iki servisi kaybeden sayıyı kaybeder. Ağa çarparak karşı sahaya düşen servise “let ball” denir. Bu durumda servis yenilenir. Ağa değme oyun içinde olursa oyun devam eder. Servisler sırayla kortun sağ ve sol dışından atılır. Tek sayılı oyunlarda kort değiştirilir. Topa yere vurmadan veya bir kere zıpladıktan sonra vurulur.

Oyunun esasları: Topa vuruş şekilleri servis, ön ve arka sürüşler, vole ve küt inme olmak üzere beş türlüdür. Raketin tutuş şekli oyuncuya bağlıdır; doğulu, kıtasal ve batılı gibi adlar alır. Doğulu ve kıtasal tutuş şeklinde raketin iki yüzü, batılı şekildeyse raketin tek yüzü kullanılır. Ön ve arka sürüşler topun yatay vuruşla karşı sahaya gönderilmesidir. Vole, topun raketle duvar gibi kesilmesi; küt inme, yüksek toplara servis atar gibi vurulmasıdır.

Tenis Oyununun Tarihi

1873’te İngiliz Walter C. Wingfield tarafından başlatıldı. Çim sahalarda zevk olarak oynanıyordu. Ağ yüksekliği, yapılan bazı değişikliklerden sonra 1884’te 0,91 m olarak belirlendi. İlk tenis şampiyonası turnuvası 1877’de Londra dışında Wimbledon’da yapıldı. Sonradan gözde bir spor haline geldi. ABD, Kanada ve Avustralya’ya yayıldı. İlk profesyonel tenis 1926’da oynanmaya başladı.

Tenis turnuvaları esas olarak üç katagoriye ayrılır. Birincisi, amatörler de dahil bütün oyuncuların alındığı açık turnuva; ikincisi, sadece profesyonellerin oynadığı turnuva; üçüncüsü ise milli amatörler kuruluşuna bağlı profesyonellerin oynadığı bağımsız turnuvadır. Diğer bazı önemli turnuvalarda sadece amatörler oynar.

Yurdumuzda tenis oyununu ilk defa İngilizler oynamışlardır. İstanbul’da bulunan İngilizler aralarında 1900 yılında tertipledikleri maçlarda ortaya üç yıl üst üste kazanana verilmek üzere Çelenç kupası koyarak karşılaşmalar yaptılar. Bu kupayı kazanan ilk Türk teniscisi Suat Subay’dır. 1924’te Türkiye Tenis Federasyonu kuruldu. Bundan sonra yurtiçi ve yurtdışı müsabakalara iştirak edildi. Yurdumuzda yapılan en büyük tenis yarışması Türkiye birinciliğiyle Çelenç Kupası maçlarıdır. Bunun yanında İstanbul Tenis Eskrim ve Dağcılık Kulübünün düzenlediği İstanbul Milletlerarası Tenis Şampiyonası da yapılmaktadır.

1930 yılında ilk tenis milli karşılaşmasını yapan SedatErkoğlu, Suat Subay ve Sirinya’dan kurulu takımımız Balkan Şampiyonu olmuştur. 1951-1965 yılları arasında aralıksız 14 yıl Türkiye Şampiyonu olan Nazmi Bari, kırılması güç bir rekor sahibi oldu. Nazmi Bari, 1951 Beyrut turnuvasında tek erkeklerde ikinci (çiftte Suzan Gürel ise birinci); 1952 Beyrut turnuvasında birinci; 1954 Selanik turnuvasında birinci; 1957 İsrail turnuvasında ikinci; aynı yıl Üsküp turnuvasında ikinci olarak yurdumuzu temsil etmiştir. Takım karşılaşmalarının önemli şampiyonası 1900 yılından beri her sene yapılan Davis Kupası karşılaşmalarıdır. Bu kupada erkekler mücadele ederler. Dördü teklerde, birisi çiftlerde olmak üzere beş karşılaşma yapılır. Her ülke iki veya dört kişilik takımlar halinde Davis Kupasına katılırlar. Türkiye bu kupaya 1959 yılından beri katılmaktadır. Sadece 1973 yılında ikinci tura geçebilmiştir.

1974’te Balkan Şampiyonasında dördüncü oldu. Türkiye tenisteki en iyi başarısını 1980 İzmir’de yapılan İslam Oyunları karşılaşmalarında aldı. Bu şampiyonada tek bayanlarda Tevfika Celaloğlu, Çift bayanlarda Tevfika Celaloğlu-Emel Erdem ve karışık çiftlerde Tevfika Celaloğlu-Kemal Ambar çifti birinci oldular. 1989’da Romanya’da yapılan Balkan Şampiyonasında bayanlar çiftlerde Duygu Akşit-Gülber Gültekin üçüncü oldular. 1990 Türkiye Tenis Şampiyonaları tek erkeklerde Alaaddin Karagöz, tek bayanlarda Duygu Akşit, çift erkeklerde Mert Ertunga-Alaaddin Karagöz, çift bayanlarda Duygu Akşit-Yasemin Kaya şampiyon oldular.

İlgili Bağlantılar

Türkiye Tenis Federasyonu
Uluslararası Tenis Federasyonu