Image Image Image Image Image

© Copyright 2012 Your Company | RSS | Email

 

Scroll to Top

To Top

Spor Branşları

TriatlonTriatlonTriatlon

By admin

On 11, Şub 2016 | In | By admin

Triatlon

Triatlon üç farklı spor branşının, zaman ayırımı olmaksızın ard arda yapılması ile oluşan yeni bir spor branşıdır. Fiziksel özellikleri sebebi ile kendisine en yakın branş olarak gösterilen Atletizm’den bir hayli farklıdır. Çünkü Atletizm gibi sporun atalarından sayılan Yüzme gibi bir ana branşı ve teknik bir malzemenin kullanılmasını gerektiren bisiklet branşını da içermektedir. Ayrıca Atletizmin branşları olan Dekathlon, Pentathlon ve Hepathlon sporlarında puanlama, Triatlon’da ise süreye karşı yarışma esastır. Bir diğer fark da Triatlon’ nun bu sporların aksine çıkıştan bitime kadar süren bir spor olmasıdır.

Branşın Amacı
Üç farklı spor branşının (  yüzme, koşu ve bisiklet ) zamanlama ayırımı olmaksızın ard arda yapılması ile oluşan bir spor dalıdır. Sporcular belirlenen parkuru belirtilen spor branşlarını mola vermeksizin en kısa zamanda tamamlamaya çalışır.
Sporcu Özellikleri
Bu spor branşını yapan sporcuların en önemli özelliği çok iyi bir yüzücü, iyi bir bisiklet sürücü ve sağlam bir koşucu olmalarıdır. Çok uzun bir parkurda üç ayrı dalda mola vermeden mücadele edeceği için de enerjisini akıllıca ve teknik bir şekilde kullanabilen bir sporcudur. Bu üç spor branşında mücadele eden sporcunun yine üç vazgeçilmez özelliği de Sağlamlık, Sabır ve İstikrardır.
Branş Kategorileri
Yarışmalar sporcuların yaş durumuna ve yarışmanın mesafesine göre kategorilere ayrılır. Yaş durumuna göre; geleceğin yıldızları, yıldızlar, gençler, yaş grupları ( 20 yaştan itibaren her 10 yaşta gruplanır ) elitler şeklinde yarışmalar düzenlenirken, Sprint – Kısa, Olimpik ve Demir adam şeklinde kategorilendirilir.

 

“(Mayıs 1975 16 doğumlu Kingston, Ontario ) emekli olan Olimpik triatlon Kanada şampiyonu. Whitfield 10 ardışık Kanadalı Triatlon Şampiyonası şampiyonluğu ve açılış töreni sırasında Kanadalı ulusal bayrağı taşınan 2012 Yaz Olimpiyatları Londra’ da.”
– Simon Whitfield
– Kanada


Yarışmaların Yürütülme Şekli
Triatlon yarışları yüzme sporu ile başlar, yüzücüler kendi belirledikleri stilde 1,5 km yüzerek bisikletlerini kullanacak şekilde bisikletçi takımlarını giyerler. B,s,klet etabını da tamamlayan triatletler, burada koşu ayakkabılarını alıp belirlenen parkuru hiçbir destek almadan tamamlamaya çalışarak yarışmayı bitirir.


Triatlon Disiplinlerinin Kuralları

Yüzme :
Yarışmacılar yüzme parkurunu tamamladıktan sonra bisiklet etabına devam etmek üzere bisiklet parkuruna koşarlar. Değişim alanı denilen, bisiklet ve malzemelerinin bulunduğu yerde kısa bir sürede hazırlanarak bisikletle yarışa devam ederler hazırlanma süresi toplam yarış süresine dahildir.

Triatlon yüzme ile başlar. Genellikle erkek ve bayan sporcuların çıkışları ayrı ayrı verilir. Yüzme denizde yapılabildiği gibi göl, debisi az nehirler, kanallar ve havuzlarda da yapılabilmektedir. Yüzme normal olarak, deniz, göl, baraj gibi yerlerde hazırlanan geniş parkurlarda yapılmakta parkurun çıkış noktası yarışmacıların suyu rahatça terk edebilmesi için geniş tutulmaktadır.Avrupa’da sadece Triatlon için dizayn edilmiş havuzlar ve tesisler vardır.

Bütün yarışmacılar, organizatörlerin vereceği yüzme bonelerini giymek ve yarış numaralarını kol ve bacaklardan birisine yazmak zorundadırlar. Yarışmacılar istedikleri biçimde yüzebilir başlangıç ve bitiş noktalarında yürüyebilirler ancak Yüzme sırasında sporcular sadece mayo giymek zorundadırlar. Bunun dışında sporcuya avantaj sağlayacak herhangi bir yardımcı malzeme kullanamazlar. Ancak su ısısının organizasyon komitesinin belirleyeceği sıcaklığın altına düşmesi durumunda, sporcular Wetsuit denen ve sporcuyu soğuktan koruyan giysiyi giyebilir.

Bisiklet :
Yüzme parkurunu tamamlayan yarışmacılar, bisikletleri ile önceden belirlenmiş parkuru herhangi bir yardım almadan tamamlarlar. Yarışmacılar bisiklet etabında güvenlik kaskı kullanmak ve organizatörleri tarafından temin edilen ve arkadan tam olarak görülen yarış numarasını, sırtlarına takmak zorundadır.

Sporcular, yarışma öncesinde organizasyon komitesi tarafından belirlenen değişim bölgesindeki kendi numaralarının olduğu yere bisikletlerini koyarlar. Yüzme parkurunu tamamlayan yarışmacılar değişim bölgesine gelerek kasklarını takarlar, ayakkabılarını giyerler ve bisikletlerini alarak değişim bölgesinden çıkarlar. Yarışmacılar, değişim bölgesinden çıkana kadar bisikletlerine binemezler. Değişim bölgesine yarışmacılardan ve görevli insanlardan (hakemlerden) başkasının girmesi yasaktır. Triatletler bisikletleri ile önceden belirlenmiş parkuru herhangi bir yardım almadan tamamlarlar. Yarışmacılar, bisiklet etabında güvenlik kaskı kullanmak ve organizatörleri tarafından temin edilerek kendilerine verilen yarış numaralarını, bisiklet etabı boyunca arkalarından görünecek şekilde sırtlarına takmak zorundadırlar.

10 Metre Kuralı :
Bir yarışmacı, önündeki diğer bir yarışmacıyı en az 10 metre yakından takip edebilir. Diğer bir değişle 10 metre yaklaşabilir. Bunun sebebi arkadaki sporcunun, önündekinin rüzgar çekiminden faydalanarak haksız bir rekabete yol açmasını engellemektir. Bu kuralı ihlal eden yarışmacılar motorlu hakemler tarafından “ya rakibini geç ya da 10 metre mesafeyi koru” diyerek ikaz edilirler. Yarışmacı kuralı tekrar ihlal ederse hakemler tarafından durdurulur ve kenarda 1 dakika bekleme cezası alırlar.

Koşu :
Yarış parkuru önceden belirlenmiş cadde ve patikalarda olabilir.Bisiklet etabını tamamlayan Triatletler, bisikletlerini değişim bölgesine, aldıkları yere koyarlar. Burada koşu ayakkabılarını alan yarışmacılar koşu parkurunu bitirmek üzere değişim bölgesini terk ederler. Burada geçen süre toplam yarış süresine dahildir . Triatletler numaralarını koşu boyunca önlerinden görünecek şekilde takmak zorundadırlar.
Yarışmacılara kesinlikle hiçbir dış destek verilemez.
Ancak resmi serinleme istasyonlarında su ve yiyecek verilebilir.
Bitiş hattı belirgin bir şekilde hazırlanır ve yarışmacılar bu hattı geçerek yarışı tamamlar.
Koşu parkurunun bitimi aynı zamanda Triatlon’nun da bitişidir. Toplam derece alınır ve sıralama ona göre değerlendirilir.

Türkiye’ de Triatlon Spor Branşında Eğitim Veren Kulüpler Özel Eğitim Merkezleri ( MAPS )

Triatlon Yarışma Mesafeleri

Yarışmanın Adı Yüzme Bisiklet Koşu
Kısa Sprint 375 m 10 km 2.500 m
Sprint Triatlon (Kısa Mesafe) 750 m 20 km 5 km
Olimpik Triatlon (Olimpik Mesafe) 1500 m 40 km 10 km
Uzun Mesafe (IRON MAN) 3.800 M 180 KM 42.500M

Duatlon Yarışma Mesafeleri

Yarışmanın Adı Yüzme Bisiklet Koşu
Kısa Sprint 2.500 m 10km 1.250 m
Sprint Duatlon (Kısa Mesafe) 5 km. 20 km. 2,500 m.
Standart Duatlon
(Standart Mesafe)
10 km. 40 km. 5 km.

 

 

İlgili Bağlantılar

Türkiye Triatlon Federasyonu
Dünya Triatlon Federasyonu