Image Image Image Image Image

© Copyright 2012 Your Company | RSS | Email

 

Scroll to Top

To Top

Spor Branşları

VoleybolVoleybolVoleybol

On 11, Şub 2016 | In | By admin

Voleybol

Voleybol 1885 yılında Amerika’da icat edildi. Holyoke YMCA Okulun’da öğretmenli yapan William Morgan basketbol topunun iç lastiğiyle böyle bir oyunun oynanabileceğini düşündü ve ilk uygulamayı öğrencileri arasında yaptı. 1. Dünya savaşı yıllarında voleybol Uzakdoğu’ya ve Avrupa’ya yayıldı. 1964 Tokyo Olimpiyatlarından itibaren olimpiyat programına alınan Voleybol’da 80′li yıllara kadar SSCB büyük üstünlük kurdu.

Branşın Amacı
Altışar kişiden oluşan iki takımın topu en fazla üç pasta filenin üzerinden geçirmeye ve rakip takımın sahasına düşürmesini sağlamaya ve rakip takımın sayı almasını önlemeye çalışır.
Sporcu Özellikleri
Her oyuncunun güçlü olduğu yönleri geliştirilmeye çalışılmalıdır. Her oyuncunun güçlü olduğu yönleri vardır. Doğal olarak öncelikle oyuncuların zayıf oldukları taraflar giderilmeye çalışılmalıdır. Ancak bununla yetinilmemeli, oyuncuların başarılı oldukları teknik, taktik, moral ve hatta sosyal yönlerini de geliştirerek, takımın başarısına katkıları artırılmalıdır.
Karşılaşmaların Yürütülme Şekli
Bu Voleybol branşında karşılaşmalar kazanılmış 3 set üzerinden oynanır. 25 sayıya ulaşan takım seti kazanır. 24 sayıdaki eşitliklerde 2 sayılık farkı yakalayan takım seti kazanır. Toplam 3 set kazanan ilk takım karşılaşmanın kazananı olur.

 

Ana Ibis (Ivis) Fernández Valle (d. 3 Ağustos 1973-Santic Spiritus) Kübalı voleybolcu. 90’lı yılların efsane Küba ulusal takımı kadrosunda yer aldı.1998 Dünya Şampiyonası ve 2000 World Grand Prix’de «en iyi smaçör» ödülünün sahibi oldu.” DETAYLI BİLGİ İÇİN
– Ana Ibis Fernandez
– KÜBA


Sporcu Mevkileri
Pasör: Oyun kurucusudur. Smaçörlere ve orta oyunculara, hücum yapmaları için pas atar. Oyun kuruluşuna göre sahada 1 veya 2 tane bulunur. Yine oyun kuruluşuna göre, 3 numarada veya 3-5 3-1 çaprazında kullanarak oynayabilir.3 numara en ön alandır.
Çapraz pasör: Pasör servise geçtiğinde öne gelen ve genellikle uzun pasla hücum eden oyuncudur. 2 numara oyuncusu da denilebilir. Bu oyuncu 4-3 taktiğinde görev alır.
Smaçör: Smaçörler bir takımda hücum yapan oyunculardır.Önde 2 ve 4 numarada bulunarak smaç yaparlar
Orta adamı: 3 numarada oynayan ve kısa,kurşun,arkaya dolanarak tek ayakla vurulan paslarla hucüm eden elemanlara denir. Bu görevde 2 oyuncu sahada yer alır. Birisi servise geçtiğinde çaprazındaki öne geçer, bu nedenle 3 numaralı bölge sürekli hücum bölgesidir.
Libero: Oyunun en arkasında duran savunma oyuncusudur. Servis atamaz, blok yapamaz, smaç basamaz. Takımdan farklı renkte forma giyer. Maçta veya takımda kaptan olamaz.
Orta oyuncu: Oyunda 6 numaralı bölgede bulunur. Rakipten gelen servisi ilk karşılaması gereken oyuncudur.

Pas Çeşitleri

  • Kısa pas : 3 numara oyuncularına atılan pastır, hızlı hücumu sağlar ve karşı takımı savunması yerine yerleşmeden yakalama amacı taşır. Yüksekliği ve zamanlamasına göre; 3 numara oyuncusu, top pasöre ulaşmadan önce hareketlenir ve top pasörle buluştuğunda havada olur, pasör topu oyuncunun eline atmak zorunda değildir,
  • Uzun pas : Genellikle 4 ve 2 numara oyuncularına atılan yüksek pastır.
  • Geç Kısa Pas : 3 numara oyuncusu,topu almaya çalışır.
  • Kurşun pas : 4 ve 2 numara oyuncularının hücumlarını hızlandırmak amacıyla atılan, file köşelerine doğru ve fileye paralel olarak atılan pastır.
  • Normal pas : 3 numara oyuncusu, top pasöre giderken hareketlenir ve top pasörle buluştuğunda zıplar, topla en yüksek noktada buluşup, topa vurur.

Voleybol Sporunu Yapmak İsteyenler İçin
Tüm spor branşlarında olduğu gibi Voleybol sporunda da başarılı sporcular 6 – 9 yaş aralığında bu spora başlayan ve eğitimlerini aldıkları Spor Kulüplerinin antrenmanlarına  prensipli bir şekilde devam eden kişilerden oluşur.

Türkiye’ de Voleybol Spor Branşında Eğitim Veren Kulüpler Özel Eğitim Merkezleri ( MAPS )

Voleybol un 24 Kuralı
1. Oyun servis atışıyla başlar,geçerli bir servis atışı tek kol ya da elle topu fileye değdirerek/değdirmeden filenin üzerinden rakip sahaya geçmesi şeklindedir.
2. Hakemin düdüğünden sonra oyuncu 8 sn. içinde servisini atmak zorundadır.
3. Bir oyuncu topa ard arda 2 kez vuramaz.
4. Takımlar sadece (blok hariç) 3 pas yapabilir.
5. Oyuncular topa vücudunun herhangi bir yeriyle temas edebilir.
6. Servis atışı sırasında arka hat oyuncuları, ön hat oyuncularının önüne geçemez.
7. Oyun, RALLY (servis atışının ardından topun oyun dışı olmasına kadar yapılan hareketler silsilesidir) sayı sistemine göre oynanır.
8. Setler (tie-break hariç) en az 2 sayı farkla 25 sayıya ulaşılınca biter.
9. Bir takım bir rally kazanırsa hem sayı kazanır hem de servis atma hakkı kazanır.
10. Servis hakkı kazanan takım saat yönünde döner (yer değiştirir).
11. Her takımın oyunda daima 6 oyuncusu bulunmak zorundadır.
12. Oyuncu değişikliği sayısı her set için 6 kişidir.
13. Oyuncular oyuna bir defa girebilir bir defa da çıkabilir.
14. Top oyun çizgileri dahil olmak üzere yere değdiğinde DAHİLdir.
15. Topun yere değdiği yer tamamen çizgilerin dışındaysa,
17. Oyun alanı dışında bir cisme, tavana yada bir kişiye değerse
antene, kablolara veya direklere çarparsa HARİÇtir.
18. Oyuncu orta çizgi üzerinden filenin altından, rakip oyun alanına girebilir (ancak karşıya geçen ayak yada ellerin bir kısmı orta çizgiye temas etmelidir).
19. Bir oyuncunun topla oynadığı sırada fileye teması hatadır.
20. Rakip servisine blok yapmak hatadır.
21. Her takım her sette en fazla 2 mola alabilir (30 sn.).
22. Maçı önde götüren takım 8. Ve 16. Sayıya ulaştığında 60 saniyelik teknik mola otomatik olarak verilir.
23. Setler arası tüm dinlenmeler 3 dk.dır.
24. Her setten sonra oyun alanı değişir, netice setinde önde olan takım 8. sayıya ulaştığında aynı pozisyonlarını koruyarak oyun alanını değişirler.

Voleybol Sahası

Voleybol sahası ve diğer voleybol kuralları hakkında ayrıntılı bilgiyi sitemizin bilgi kategorisi içinde bulunan voleybol kuralları başlıklı sayfasında bulabilirsiniz. Burada sadece voleybol sahası hakkında bilgiler verilecektir.
1.2 Voleybol OYUN SAHASININ YÜZEYİ
1.2.1 Sahanın yüzeyi düz, yatay ve yeknesak olmalıdır. Oyuncular için sakatlanmaya yol açacak herhangi bir tehlike teşkil etmemelidir. Pürüzlü ve kaygan yüzeylerde oynanması yasaktır.
FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda sadece tahta veya sentetik bir yüzeyin kullanılmasına izin verilir. Bu yüzey daha önce FIVB tarafından onaylanmış olmalıdır.
1.2.2 Kapalı salonlarda oyun alanının yüzeyi açık renkte olmalıdır. FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda çizgiler için beyaz, oyun alanı ve serbest bölge için farklı renkler kullanılmalıdır.
1.2.3 Açık hava sahalarında drenaj amacıyla her metre için 5 mm.’lik bir eğime müsaade edilir. Saha çizgilerinin sert bir maddeden oluşturulması yasaktır.
1.3 Voleybol OYUN ALANININ ÜZERİNDEKİ ÇİZGİLER
1.3.1 Bütün çizgiler 5 cm. genişliğindedir. Çizgiler, zeminden ve diğer çizgilerden farklı ve açık renkte olmalıdır.
1.3.2 Sınır çizgileri
İki yan ve iki dip çizgi oyun alanını belirler. Yan ve dip çizgilerin her ikisi de oyun alanının boyutlarına dahil olarak çizilir.
1.3.3 Orta çizgi
Orta çizginin tam ortası oyun alanını 9 x 9 m. boyutlarında iki eşit alana böler. Bu çizgi, filenin tam altından iki yan çizgi arasında uzanır.
1.3.4 Hücum çizgisi
Her oyun alanında orta çizginin tam ortasından geriye doğru 3 m.’lik bir hücum çizgisi çizilir.
FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda hücum çizgisi yan çizgilerden itibaren toplam 1.75 m.’lik kesik çizgilerle uzatılmıştır. 5 cm. eninde, 15 cm. boyundaki bu 5 adet kısa çizgi 20 cm. aralıklarla çizilmelidir.
1.4 Voleybol BÖLGELER VE SAHALAR
1.4.1 Ön bölge
Her oyun alanında ön bölge orta çizginin tam ortasıve hücum çizgisiyle (genişliği dahil) sınırlıdır.Ön bölgenin yan çizgiler dışında serbest bölgenin sonuna kadar uzandığı varsayılır.
1.4.2 Servis bölgesi
Servis bölgesi, dip çizginin gerisinde 9 m. genişliğindedir (dip çizgi hariç).
Bu bölgenin yan sınırları, yan çizgilerin uzantısı olarak dip çizgilerden 20 cm. geride ve bunlara dik 15 cm. uzunluğunda iki kısa çizgiyle belirlenir. Her iki kısa çizgi de servis bölgesinin genişliğine dahildir.
Servis bölgesinin derinliği serbest bölgenin sonuna kadar devam eder.
1.4.3 Oyuncu değiştirme bölgesi
Oyuncu değiştirme bölgesi, her iki hücum çizgisiyle sınırlanan ve yazı hakeminin masasına kadar olan bölgedir.
1.4.4 Isınma sahası
FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda ısınma sahaları yaklaşık 3 x 3 m. boyutlarında, serbest bölgenin dışında ve oturma sıralarının bulunduğu taraftaki köşelerde yer alır (Şekil 1).
1.5 Voleybol ISI
En düşük ısı 10 C’nin (50 F) altında olmayacaktır.
FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda maksimum ısı 25 C’den (77 F) daha yüksek ve minimum ısı 16 C’den (61 F) daha düşük olmayacaktır.
1.6 Voleybol AYDINLATMA
FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda aydınlatma, oyun sahası yüzeyinden 1 m. yükseklikte ölçülmek suretiyle 1000 ile 1500 lux arasında olacaktır.
Voleybol sahası ve diğer voleybol kuralları hakkında ayrıntılı bilgi için sitemizde bulunan kurallar sayfasını okuyabilirsiniz.

İlgili Bağlantılar

Türkiye Voleybol Federasyonu
Dünya Voleybol Federasyonu ( FIVB )