Image Image Image Image Image

© Copyright 2012 Your Company | RSS | Email

 

Scroll to Top

To Top

Spor Branşları

YelkenYelkenYelken

On 11, Şub 2016 | In | By admin

Yelken

İnsanoğlunun suyun kaldırma kuvvetinden istifade ederek kullandığı teknelere rüzgarın enerjisini de eklemesiyle oluşan ve önceleri bir ulaşım biçimiyken sonra doğayla mücadelenin ağır bastığı bir faaliyet halene gelen spor dalı. Özellikle açık denizlere kıyısı olan ülkelerin benimsediği yelkenli tekneler, ulaşım ve savaş amaçlarıyla da kullanıldı. Yelkenli bir spor dalı olarak benimseyen ilk ülke İngiltere’dir. 1693 yılında Seamark Cub adında bir kulübün kurulmasından sonra yelken sporu dünyanın diğer ülkelerine de yayıldı.
Yelkenli Tekne
bir mücadele değil, aksine bir uyum sporudur. Rüzgarı ve denizi anlamayı, rüzgar ve denizle birlikte hareket etmeyi gerektiren tam bir senkronizasyon sporudur.

Branşın Amacı
Yelken sporunda amaç; belirlenen rota da yapılan müsabaka esnasında diğer rakip tekneleri geçmeye çalışmaktır.
Sporcu Özellikleri
Yelken sporcusu yelkenlisini yönetebilmek ve yönlendirebilmek için güçlü kollara ve vücuda ihtiyaç duyacağı gibi yelkenli, su ve rüzgar üçlüsünün uyumu için hızlı düşünebilen, taktiksel manevralar yapabilecek bir kafa yapısına da sahip olmalıdır.
Branş Kategorileri
Kullanılan tekne türüne göre iki farklı kategoriye ayrılır. Boardlar ( Rüzgar ve Uçurtma Sörfü ) ve Dingiller ( hareketli salmalı tekneler ). Olimpiyatlarda yelken branşında, Optimist, laser, laser radial, 420 sınıfı ve techno 293 kategorileri yapılır. Olimpik olamayan kategoriler ise Pirat, Dragon, Yat, Uçurtma Sörfü, Funbord ve  12 Kadem Dingil olarak sınıflandırılır.

 

Sir Charles Benedict Ainslie , CBE en iyisi olarak bilinen, (1977 5 Şubat doğumlu) Ben Ainslie , bir İngiliz, bir İngiliz rekabetçi denizci . Olimpiyat tarihinin en başarılı denizcisi, Ainslie son dört altın dahil, 1996-2012  Olimpiyatları’nda 5 ardışık madalya kazandı.”
– Ben Ainslie
– İngiltere


Yelkenli Yarışları Şekli

Yelken yarışları üç ayrı kategoride toplanmaktadır.
1 – Regatta olimpik yarışları
2 – Okyanus yarışları
3 – Maç (ya da kafa kafaya yarış)

Yarışma kuralları tüm yelkenli tekne kategorilerinde aynı şekilde uygulanır. Yarışmalara erkekler ve kadınlar (özel yarışlar dışında) katılabilirler.

Yarışmaların olimpik seyri üçgen şeklindedir ve seyir denize atılan şamandıralar ile belirlenir. Yarışmanın yönü rüzgârın estiği yöne göre belirlenir. Yarışma mesafesi yarışılan yelkenli tekne kategorisine göre değişir.

Olimpik yelken yarışları

Yelkenli tekne sınıflarından Finn, 470, 49er, Laser ve Laser Radial; yat sınıflarından Star ve Elliott 6m; sörf sınıflarından Neil Pryde RS-X olimpiyatlarda yarışları yapılan sınıflardır.

Yarış Esnasında Giyilen Ekipmanlar
Bu branşın sporcuları güvenlikli ve hava şartlarının kendilerini olumsuz etkilemeyeceği kıyafetler giyerler. Sıcak havalarda çabuk kuruyacak kıyafetler giyerlerken, soğuk havalarda su geçirmez kıyafetler giyerler. Bu branşın sporcularının en önemli ekipmanı can yeleğidir.

Yelken Sporunu Yapmak İsteyenler İçin
Tüm spor branşlarında olduğu gibi Yelken sporunda da başarılı sporcular 6 – 7 yaş aralığında bu spora başlayan ve eğitimlerini aldıkları Spor Kulüplerinin antrenmanlarına  prensipli bir şekilde devam eden kişilerden oluşur. Fakat Yelken sporu her yaşın sporudur.

Türkiye’ de Yelken Spor Branşında Eğitim Veren Kulüpler Özel Eğitim Merkezleri ( MAPS )

Tarihi Süreç Ve Bazı Detay Bilgiler

Yelken sporu 19. yüzyılın ikinci yarısında yat sporunun gelişmesiyle başladı. Bu yatlarla denizlerde, göllerde ve akarsularda yelken yarışları düzenleniyordu. Bu spor daha sonraları gelişerek Olimpiyat Oyunlarında da yapılmaya başlandı. Her ülkede bu sporla ilgili bir federasyon bulunmaktadır. Yurdumuzda Cumhûriyet sonrası gelişen yelken sporu Yelken Federasyonu kontrolünde faaliyetlerini sürdürmektedir.

1957 senesinden sonra bununla ilgili çeşitli klüpler kurulmuştur. Bugün yelken sporuyla uğraşan birçok spor kulübü vardır. Yelken yarışları, yarışmacıların belirli bir yönde, çevresinden dolaşmaları gereken şamandıralarla tespit edilmiş bir güzergah üzerinde yapılır. Bu güzergâhın toplam uzunluğu 10 ile 20 mil arasında değişir. Yarışma yelken açmış olarak başlama usulüne göre, karadan veya bir gemiden top atışı veya bayrakla hareket işâreti verilir.

Yarışmacıların uymak zorunda olduğu kurallar Milletlerarası Yat Federasyonu tarafından tespit edilmiştir. Yelken yarışlarının puanlaması ise şöyledir: Birinci gelen “O”, ikinci 3, üçüncü 5, dördüncü 8, beşinci 10, altıncı 11, yedinci 13, sekizinci 14 gibi puan alır. Yarışı terk eden tekneler ise en son bitiren tekneden % 10 fazla puan alır.

Türk yelken sınıfları: Yurdumuzda genelde optimist, cadet, 380, 470, Finn, Laser ve Dragon sınıflarında yarışmalar düzenlenir. Bu sınıflarda Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Federasyon Kupaları ile Türkiye Birinciliği yarışmaları yapılır.

İlgili Bağlantılar

Türkiye Yelken Federasyonu
World Sailing – Dünya Yelken Federasyonu