Image Image Image Image Image

© Copyright 2012 Your Company | RSS | Email

 

Scroll to Top

To Top

Spor Dalları

02

Mar
2016

In Spor Dalları

By admin

Atletizm

On 02, Mar 2016 | In Spor Dalları | By admin

Atletizm, bir pist veya alanda yapılan, dünyanın en eski sporlarından biridir. Bu oyunlarda atletler koşu, yürüyüş, atlama ve atma yeteneklerini gösterirler. Bu tür etkinlikler, çağlar boyunca tüm dünyada yaygın ilgi görmüştür.

Atletizm, insanın tüm güç ve yeteneğinin neredeyse tümüyle kullanılmasını gerektirir. Atletler birbiriyle yarışırken, aynı zamanda kendi güç ve yeteneklerinin sınırlarını tanır, bunları geliştirmeye çalışırlar.

Pist ve alan atletizmi üç ana dala ayrılır: Koşu, yürüyüş ve alan (atlama ve atma) yarışları.

Kategori Ve Bölümler

Atletizm Atlamalar

 • Amaç : Yüksek atlama ve sırıkla atlama gibi dikey atlayışlarda amaç en yükseğe çıkabilmek, uzun ve üç adım atlayışlarda ise en uzağa gidebilmektir.
 • Sporcu Profili : Yüksek atlama sporcularının boy uzunluğu ortalamanın üzerinde olmalıdır. Sporcular ayrıca fiziksel olarak zayıf, esnek, hızlı ve ince yapıda olmalıdır. Akrobatik yetenek ve cesaret bu sporu yapacak kişilerde aranan özelliklerdir.
 • Kategoriler : Üç adım atlama, Yüksek atlama, Sırıkla atlama ve Uzun atlama kategorilerinden ibarettir.
 • Sporcu Kıyafetleri : Vücudu saran, hareket etmeyi önlemeyecek tek veya iki parçadan oluşan kıyafetler giyerler. Atlama sporcuları müsabakalarda ve antrenmanlarda çivili spor ayakkabılar kullanır. Ayakkabılar atlama stillerine göre özellik bakımından farklılık da gösterebilirler.

Atletizm Atmalar

 • Amaç : Atletizmin bir dalı olan atmalarda, atışlar, daha önceden işaretlenmiş “sektör” adı verilen alana gülle, cirit, disk ve Çekiç atma üzere yapılır. Gülle ve cirit düz olarak ileri atılırken, disk ve Çekiç atışlarında atlet bir dönüşü takiben atışını tamamlar. Bütün atma yarışmaları bir daire arkasından yapılır.
 • Sporcu Profili : Atletizmin atıcılık branşıyla ilgilenen sporcular, sağlam ve güçlü bir bünyeye sahiptir. Atma işlemini gerçekleştirmek için güçlü kollar ve omuzlar sporcunun başarısını en üst seviyeye çıkarır. Tüm bunların dışında atıcılık branşını yapan atletlerin dengelerini ve ani hızlarını kontrol eden kaslı ve kuvvetli bacakları vardır.
 • Kategoriler : Atletizm Atma dalındaki alt branşlar; gülle atma, Çekiç atma, disk atma ve cirit atmadır.
 • Sporcu Kıyafetleri : Sporcular genellikle iki parçadan oluşan mayo giyerler. Bu mayolar sporcuların rahat hareket etmesini sağlar özelliktedir. Çekiç atma sporcular, bunların dışında atlet şort veya tayt da kullanabilirler. Atıcılık sporuyla uğraşan atletlerin en önemli malzemesi branşa göre farklılık gösteren çivili veya düz taban ayakkabılarıdır. Bazı sporcular diledikleri takdirde bellerini koruyacak kemerler de kullanabilir.

Atletizm Koşular

 • Amaç : Atletizmin koşu kategorilerinde amaç, belirli bir mesafeyi en kısa zamanda kat etmektir. Müsabakalar açık havada 100 metreden baslar ve 42 km den 195 metrelik maratona kadar uzanır. Yürüyüş yarışmalarında ise erkekler 50 km en uzun mesafedir.
 • Sporcu Profili : Atletizmin koşu branşında mücadele eden sporcuların ortak özelliği hızlı ve güçlü bacaklardır. Sürat koşucuları fırlayıcı bir güce ihtiyaç duyarken, engelli koşu sporcuları, ritimli ve hızlı reflekslere ihtiyaç duyar. Orta ve uzun mesafe koşucuları ise fiziksel ve zihinsel dayanıklılıklarıyla zorlu parkurların üstesinden gelebilir.
 • Kategoriler : Kısa mesafe 100 m-200 m-400 m  , Orta mesafe 800 m-l.500 m , Uzun mesafe 5.000 m-10.000 m ve Maraton , Engelli koşular 100 m engelli , Kadınlar 110 m engelli , Erkekler 400 m engelli ve 3000 m engelli , Bayrak Yarışları 4×100 m – 4×400 m
 • Sporcu Kıyafetleri : Sürat, bayrak ve engelli koşu yapan sporcular, hıza uygun, vücuda yapışan ek veya Çift parça, kusursuz hareket özgürlüğü sağlayan kıyafetler giyer. Uzun ve 0rta mesafe koşucularıysa mümkün olduğunca serin kalabilme için, dökümlü, hafif şort ve atletler giyer. Bir atletin en önemli malzemesi spor ayakkabısıdır. Yapılan koşuya göre farklı özellikte spor ayakkabıları sporcuların en önemli yardımcılarıdır.

 

“Beş önemli şampiyonlukta (Olimpiyat, dünya açık hava ve salon şampiyonlukları, Avrupa açık hava ve salon şampiyonlukları) kazandığı başarılarla tarihin en iyi kadın sırıkçısı olarak görülüyor.”
Atletizm Atlamalar Efsane İsmi
– Yelena Isinbayeva
– Rusya

“Alekna’nın ikişer Olimpiyat ve Dünya şampiyonluğu ile bir Avrupa şampiyonluğu bulunmaktadır. 2004 Yaz Olimpiyatları’ndaki 69,89 metrelik atışıyla Olimpiyat rekorunu elinde bulundurmaktadır.”
Atletizm Atmalar Efsane İsmi
– Virgilijus Alekna
– Litvanya

“2009 yılında Laureus Yılın Erkek Sporcusu ödülünü kazanmıştır.Kazandığı başarılardan dolayı, medya tarafından kendisine “Lightning Bolt” ( Yıldırım Bolt ) lakabı takılmıştır.”
Atletizm Koşu Efsane İsmi
– Usain Bolt
– Jameika


Tarihi Bilgi
Bilinen ilk koşu yarışı MÖ 3800’lü yıllarda Mısır’da düzenlenmiştir. Ama tarihin en ünlü atletizm yarışmaları, ilk kez Eski Yunanistan’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nda gerçekleşmiştir. Eski Olimpiyat Oyunları, yalnızca spor yarışmalarının düzenlendiği bir etkinlik değil, aynı zamanda sporun sanat ve kültürle birleştiği büyük şenliklerdi. Atletler yarışmalardan 10 ay önce hazırlanmaya başlar, son ayı da Olimpiyat Oyunları’nın düzenlendiği yer olan Olympia’da geçirirlerdi. Yarış öncesi hazırlanma değişik biçimlerde günümüzde de sürmektedir.

Atletizm Sporunu Yapmak İsteyenler İçin

8 – 10 yaşları atletizme ideal başlama dönemi olarak görülür. Fakat her yaş grubundan insan sağlık durumu elverdiği sürece, hatta sağlıklı kalabilmek için atletizm yapabilir.

Türkiye’ de Atletizm Spor Branşında Eğitim Veren Kulüpler Özel Eğitim Merkezleri ( MAPS )

İlgili Bağlantılar

Türkiye Atletizm Federasyonu
Uluslararası Atletizm Federasyonu

Tags | , ,