Image Image Image Image Image

© Copyright 2012 Your Company | RSS | Email

 

Scroll to Top

To Top

Spor Dalları

02

Mar
2016

In Spor Dalları

By admin

Biatlon

On 02, Mar 2016 | In Spor Dalları | By admin

Biathlon, kayaklı koşu ile tüfekli atışın bir araya getirildiği kış sporunun adıdır. Olimpiyatların resmi spor dalıdır. Kadınlarda ve erkeklerde olmak üzere 2 ayrı kategoride yarışmalar yapılmaktadır.

Yarış mesafesi kadınlarda 15 km, erkeklerde 20 km’dir. Bireysel sprint, takım (relay), takip (pursuit) ve toplu çıkış (mass start) etkinlikleri vardır. Tümü engebeli parkurlardaki turlarda yarışmaya ve atış mesafesindeki hedeflere ateş etmeye dayalı bir spor dalıdır. Seyir zevki son derece yüksektir.

Oynanış ve Kurallar
Başlangıçlarını genellikle belirlenmiş zaman aralıklarıyla yapan yarışmacılar “skating” stili ile kayar ve zamana karşı yarışırken hedeflere vurmak için durular. Ateş ederken, ayakta durmak ya da yüzükoyun eğilmek tercih edilir. Bir hedefi kaçırmak cezalandırılır. Yarış mesafesi ve hedeflerin sayısı etkinliğe bağlıdır.

Erkeklerde 20, kadınlarda 15 km olan ana etkinlik bireyseldir ve 4 ateş etme evresi içerir. Erkeklerde 10 km olan sprint, kadınlarda 7.5 km’dir ve ilk 2 atış evresinden oluşur. Nöbetleşe yarışlardaysa 4 biatloncunun her biri 6 ya da 7.5 km kayar ve 2 kez ateş eder. Takipteyse 10 ya da 12.5 km’den oluşan bir parkurda 4 ateş etme evresi için durulur. Her bir yarışmacı sırtında 3.5 kg ağırlığında bir tüfek taşır. Bu tüfeklerin 5.6 mm’lik cephaneleri de elle doldurulabilirdir ya da 5 mermilik şarjörleri vardır.

Kayaklar, kayakçının boyundan en fazla 4 cm kısa olmalıdır ve batonların boyu biatloncunun boyunu geçmemelidir. Siyah renkteki elektronik hedefler vuruldukları zaman otomatik olarak beyaza döner. Bu çok küçük hedeflerin ayakta ateş edilenleri 11.5 cm, yüzü koyun ateş edilenleriyse 4.5 cm genişliğindedir.

 

Overall World Cup kupasını üst üste 4 kez kazanan tek erkek Biathlon cu Martin Fourcade bu branşın en başarılı ismi gibi görünüyor.”
– Martin Fourcade
– Fransa


Sporcu Profili

Her biathloncu yarışmacı sporcu için gerekli olan iki özellik vardır.

 • keskin nişancılık
 • kardiovasküler uygunluk

Ayrıca kayarken gösterilen çabadan, iyi bir atış pozisyonuna geçebilmek için yüksek konsantrasyon yeteneği gerekmektedir.

Biathlon 2015 World Championships

Biathlon Sporunu Yapmak İsteyenler İçin
Tüm spor branşlarında olduğu gibi Biathlon sporunda da başarılı sporcular 6 – 7 yaş aralığında bu spora başlayan ve eğitimlerini aldıkları Spor Kulüplerinin antrenmanlarına  prensipli bir şekilde devam eden kişilerden oluşur.

Türkiye’ de Biathlon Spor Branşında Eğitim Veren Kulüpler Özel Eğitim Merkezleri ( MAPS )

Tarihi Süreç Ve Bazı Detay Bilgiler

Biathlon Tarihçesi
Sporun 18. Yüzyıl İskandinavya’sına dayanan askeri kökenleri vardır. Askerlerin uzun olan Norveç ve İsveç sınırlarında devriye görevi yaparlarken, kayarak dolaşıp iyi nişan alabilmeleri ve hızla kayabilmeleri gerekiyordu. İşte bu ihtiyaçtan doğan bir spor dalıdır. Zamanla geliştirilip kurallara bağlanarak bir spor etkinliği haine dönüştürülmüştür.

Biathlonda Atış Takımı

Her yarışmacı yarışma boyunca sırtında 3,5 kg ağırlığında bir tüfek taşır. Bu tüfeklerin 5,6 mm’lik fişekleri elle doldurulur veya 5 fişeklik şarjörleri vardır.

Poligon

Poligonlar yarışmanın başlangıç ve bitiş çizgisinin yanına yerleştirilmişlerdir. Sıradan bir atış mesafesi uzaklığı sağdan sola doğru numaralandırılmış 30 kulvardan oluşur. Sol taraf ayakta, sağ taraf ise yüzükoyun yatık atış yapmak üzere hazırlanmış iki alan bulunabilir.

Hedef Dışı

Ateş etmeye başlamadan önce bütün yarışmacılar tamamen durmak zorunda ve iki batonu tamamen bırakmak zorundadır. Kalp atışlarını düzenlemek için atış alanına gelmeden hemen önce yavaşlayabilirler, bu durum alınacak başarıyı etkileyebilir. Bir hedef kaçırılması halinde sporcuya ceza puanı verilir. Bireysel etkinliklerde kaçırılan her hedef için bir dakikalık ceza süresi yarışmacıya eklenir. Diğer etkinliklerde ise yarışmacılar kaçırdıkları her hedef için 150 m kaymak zorundadır. Seçkin atletler için bu ceza kayması 30 saniye kayıp demektir, yani yarışma bitiriş derecesine 30 saniye eklenmesi demektir.

Biathlon Sporcu Katılım Şartları

 1. Sadece ulusal yüksek öğrenim kurumlarınca tanınan üniversite ve eş değer enstitülerde öğrenime devam etmekte olan öğrenciler
 2. (a) bendinde belirtilen eğitim kurumlarından oyunların yapıldığı bir önceki dönemde diplomalarını almış olan öğrenciler
 3. 2 milyondan daha az nüfusu olan ülkelerde ve 5.000’den daha az sayıda üniversite öğrencisi olan ülkelerde lise öğrencileri FISU faaliyetlerine katılabilir.Bütün sporcular aşağıdaki şartları taşımak zorundadır:
  • Temsil ettikleri ülkenin vatandaşı olmak,
  • Faaliyetin yapıldığı yıl 1 Ocak itibariyle 17 yaşından küçük, 28 yaşından büyük olmamak.

  Biathlon Güvenlik Kuralları

  Biathlon silah ve mühimmatlarını taşıyan sporcu ve antrenörlerin silahları için kayıt formunu doldurması ve organizasyon komitesine teslim etmeleri gereklidir. Bu silahların ve mühimmatlarının yarışma boyunca tutulması veya depolanması FISU yönetmeliği hükümleri ve kurallarına tabidir.

  Biathlon Yarışma Kuralları

  Biathlon yarışmaları Uluslararası Biathlon Birliği’nin (IBU) en son yapılan kongresinde alınan kararlar dahil en yeni teknik düzenlemeler doğrultusunda organize edilecektir. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda IBU teknik kurallar kitabı geçerli sayılacaktır. Tüm kurallar bu çerçevede değerlendirilecektir.

Biathlon Yarışma Disiplinleri

 • ERKEKLER: Bireysel: 20 km, Sprint: 10 km, Takip: 12,5 km, Toplu çıkış:15 km
 • KADINLAR: Bireysel: 15 km, Sprint: 7,5 km, Takip:10 km, Toplu çıkış: 12,5 km

Biathlon Katılımcı Sayısı

ERKEKLER

Sadece 8 sporcu arasından 6 tanesi bireysel ve sprint mesafesi yarışlarına katılabilir.

TAKİP

Sprint mesafesinin en iyi 60 sporcusu otomatik olarak seçilmiş olur. Her hangi bir şekilde sporcular arasında yer değiştirme veya çıkış almayanın yerine yenisini ekleme yapılmayacaktır.

TOPLU ÇIKIŞ

Tüm madalya kazananlar ve ek olarak IBU WC puanlama sistemine göre son 3 yarış içerisinde en iyi dereceye sahip sporcular 30 kişiye kadar sıralanarak seçileceklerdir.

KADINLAR

Sadece 8 sporcu arasından 6 tanesi bireysel ve sprint yarışlarına katılabilir.

TAKİP

Sprint müsabakasının en iyi 60 sporcusu otomatik olarak seçilmiş olacaktır. Herhangi bir şekilde sporcular arasında yer değiştirme veya çıkış almayanın yerine yenisi ekleme yapılmayacaktır.

TOPLU ÇIKIŞ

Tüm madalya kazananlar ve ek olarak IBU WC puanlama sistemine göre 3 yarış içerisinde en iyi dereceye sahip sporcular 30 kişiye kadar sıralanarak seçileceklerdir.

BAYRAK YARIŞLARI – KARIŞIK

Karışık Bayrak yarışları 2×6 km kadın +2×7,5 km erkek yarışını içerir. Her bir ülke 2 kadın ve 2 erkek sporcu içeren sadece 1 takım işle karışık bayrak yarışına katılabilirler. Yapılacak ilk toplantıda Kafile başkanı veya temsilcisi CIC tarafından akredite edilmiş sporcuların yarışma listesini imzalayarak onaylar.

Biathlon yarışma formatı genel hatları ile bu kadardır. Seyir zevki hayli yüksek bir spor dalıdır. Ülkemizde birçok biathlon tesisi mevcuttur. Her ilerleyen zamanda lisanslı sporcu sayısı artmaktadır.

İlgili Bağlantılar

Türkiye Kayak Federasyonu
Uluslararası Kayak Federasyonu

Tags | , ,