Image Image Image Image Image

© Copyright 2012 Your Company | RSS | Email

 

Scroll to Top

To Top

Spor Dalları

02

Mar
2016

In Spor Dalları

By admin

Eskrim

On 02, Mar 2016 | In Spor Dalları | By admin

Eskrim Alm. Fechten, Fr. Escrime, İng. Fencing. Kılıç türünden (flöre, epe, kılıç) silahlarla, belli kurallara göre iki kişi arasında bir pist üzerinde yapılan bir nevi saldırı ve savunma sporu.  Ülkemizde “kılıç sporu” olarak tanınır. 1896 yılından beri olimpiyat sporları arasında yer almıştır. Kullanılan silahlara göre; flore, epe ve kılıç olmak üzere üç dala ayrılır. Silahların ucunda rakibe temas için kullanılan metal bir düğme bulunur. Silahlar, müsabıkları yaralamayacak özelliktedir. Pist sahası minimum 12 m uzunluk, 1.8-2 m genişlikte olur.

Branşın Amacı
Karşılaşmada amaç, kılıcın küt ucu ile rakibin belli bölgelerine dokunarak puan almaktır.Müsabakalar, 6 dakikada 5-10 dokunma (tuş) ile sınırlanır. Flöre ve epede dokunmalar elektrik göstergeli bir aletle belirlenir.
Sporcu Özellikleri
Eskrim; çeviklik, sürat, ani karar verme, refleks ve sinir sistemini geliştiren bir spordur.Dolayısıyla sporcu bu özelliklere sahip olur.
Branş Kategorileri
Toplam beş yüzme stili vardır.; kurbağalama, sırtüstü, kelebek, serbest ve karışık ( tüm stillerin içinde olduğu ). Kurbağalama, serbest ve sırtüstü stillerinde 50 – 100 ve 200 metre yarışları, serbest branşta 50 – 100 – 200 – 400 – 800 – 1500 metre yarışları, karışıkta ise 100 – 200 ve 400 metre yarışları düzenlenmektedir. Bunun dışında 4 yüzücüden oluşan 4 x 100 metre serbest ve karışık, 4 x 200 metre serbest kadınlar ve erkekler bayrak yarışları vardır.

 

“ABD’li yüzücü. Phelps 2004 Yaz Olimpiyatları’nda altı altın, iki bronz toplam sekiz madalya kazanmış ve 1980’de Alexander Dityatin’in bir olimpiyatta en fazla madalya alan kişi rekorunu paylaşmıştır.” – Michael PHELPS – ABD


Yarışmaların Yürütülme Şekli
Müsabakalar, 6 dakikada 5-10 dokunma (tuş) ile sınırlanır. Flöre ve epede dokunmalar elektrik göstergeli bir aletle belirlenir. Silahlar, iletken birer kordonla elektrikli cihaza bağlıdır. Hasımların temas yerleri esnasında cihazın lambaları yanar. Plastron denen koruyucu metal bir yelekle kaplıdır. Yüzde koruyucu bir maske bulunur. Eldiven, dize kadar inen eskrim pantolonu beyaz çorap ve tabanı düz ayakkabı giyilir. Flore ucunun kontakt yapabilmesi için, darbenin en az 500 gr basıncında olması gerekir. Elektrik kontrolcü henüz uygulanmadığı kılıçta ise müsabakalar, bir hakem (başkan) ve yardımcılarıyla kontrol edilerek değerlendirilir.

Yarış Esnasında Giyilen Ekipmanlar
Kılıcın ucu ile yapılan tuş hareketlerinin sporculara zarar vermemesi için beyaz renkte koruyucu ceket ve pantolon giyilir. Boyun ve baş bölgesinin korunması amacıyla bir de maske takılır. Ayakkabılar ise zemini kavrayacak şekilde düz tabanlı seçilir.

Eskrim Sporunu Yapmak İsteyenler İçin
Tüm spor branşlarında olduğu gibi Eskrim sporunda da başarılı sporcular 6 – 7 yaş aralığında bu spora başlayan ve eğitimlerini aldıkları Spor Kulüplerinin antrenmanlarına  prensipli bir şekilde devam eden kişilerden oluşur.

Türkiye’ de EskrimSpor Branşında Eğitim Veren Kulüpler Özel Eğitim Merkezleri ( MAPS )

Tarihi Süreç Ve Bazı Detay Bilgiler

Flöre, ince-uzun ve hafif bir çeşit kılıçtır. Uzunluğu 110 cm ve ağırlığı 500 gr’dır. Uzun süre kadınların kullandığı tek silahtı. Karşılaşmada, darbeler sadece ucuyla hasmın boyundan kasıklara kadar olan gövde kısmına yapılır. Epe, 110 cm uzunlukta (flöre kadar) ve 770 gr ağırlıktadır. Kadınlar tarafından son zamanlarda kullanılmaya başlandı. Darbeler, silahın uç kısmıyla bedenin her tarafına yapılabilir. Müsabıklar; baş, el, önkol, bacak gibi organlarını tuştan korumak için birbirlerinden flöreye göre daha uzak mesafelerde dururlar. Epede esas kural, çift vuruşa yer vermeden hasmı tuş etmektir.

Kılıç, sadece erkeklerin kullandığı 105 cm uzunluk ve 500 gr ağırlığında bir eskrim silahıdır. Baş ve kollar dahil belden yukarı kısımlara tuş yapmak serbesttir. 6 dakikalık sürenin bitiminden önce, rakiplerden biri 5 tuş kaydederse çarpışma biter.

Başa hücum sadece epe ve kılıç müsabakalarında serbesttir. Başı hedef alan vuruş, silahın ucuyla değil, sadece keskin veya kör yanıyla gerçekleştirilir.

Türkiye’nin ilk eskrim hocası Muallim Hüsnü Bey dir. İlk talebeleri Refik, Ömer Lütfi ve Fuat (Balkan) beylerdir. Muallim Hüsnü Beyin yetiştirdiği bu üç genç, Yıldız Sarayında İkinci Abdülhamid Hanın huzurunda yapılan eskrim müsabakalarında İtalyan subaylarına karşı büyük başarılar kazandılar (1903). Bunun üzerine, Abdülhamid Hanın emriyle Harp Okullarına eskrim dersleri konuldu. Günümüzde birçok okullarda eskrim çalışmaları yapılmaktadır. Devlet Konservatuvarında ve İstanbul belediyesi Konservatuvarında eskrim, resmi ders olarak uygulanmaktadır. Türk eskrimcileri milletlerarası müsabakalarda zaman zaman başarılı neticeler almaktadır.

Eskrim temelde 3 farklı silahla yapılır. Bu silahlar flöre, epe ve kılıçtır.

Flöre: 1,1 metre uzunluğunda, ucunda küçük bir düğme ve çan bulunan ince bir silahtır. En fazla 500 gram ağırlığında olabilmektedir. İlk öğrenme aşamasında da bu silah kullanılmaktadır. Sayı kazanılma işlemi kılıcın rakibin vücuduna saplanmasıyla olmaktadır. Her iki oyuncunun da aynı anda bu vuruşu yapması halinde atak üstünlüğü olan yarışmacı sayıyı kazanır. Vuruşlar kural gereği yalnızca gövdeye yapılabilmektedir. Kol, bacak veya başa yapılan vuruşlar geçersiz sayılmaktadır. Her spor dalında olduğu gibi eskrimde de yarışmacılar rakiplerini aldatıcı hamlelerde bulunarak sayı kazanmaya çalışabilmektedirler.

Epe:
Flöreden daha keskin ve ağır bir silah olan epe de vuruşlar sadece silahın ucuyla olmakta ve giyside iz bırakmamaktadır. Flöre de vuruş sadece gövdeye yapılabiliyorken epe de öyle bir sınırlama olmayıp kol, bacak ve başa da hamleler yapılabilmekte ve sayı kazanılmaktadır. Aynı anda vuruş yapılması anında her iki oyuncu da atak farkına bakılmaksızın sayı kazanabilmektedir.

Kılıç: Düz ve yassı bir silahtır. Sayı, ancak rakibin belden yukarısına kılıcın ucu veya yanıyla vurulması koşuluyla kazanılabilmektedir.
Eskrimin her spor dalında olduğu gibi özel giysileri vardır. Kılıçla yapılması sebebiyle başı koruyacak tel kafesten bir maske, vücudu koruyacak bir yelek, sağlam ketenden ya da branda bezinden yapılma ceket ve kılıcı kavramaya yardımcı olabilecek yumuşak eldivenler kullanılır.

Karşılaşmaların yapıldığı pist ölçüleri, genişliği 1,5 metre uzunluğu ise 14 metre olmalıdır.

Eskrim, sporcu da fiziksel ve zihinsel hareketliliği yüksek düzeyde sağlayan, sinir sistemi üzerinde etkili olan, kasların hareketliliğini hızla sağlayan ve önemli ölçüde zekâ gerektiren bir spor dalıdır.

Bu spor dalı karşılaşmaları Uluslararası Eskrim Federasyonu’nun (FIE) öncülüğünde gerçekleştirilebilmektedir. 1896 yılından itibaren olimpiyat oyunları arasında da yerini almıştır.

İlgili Bağlantılar

Türkiye Eskrim Federasyonu
Uluslararası Eskrim Federasyonu

Tags | , ,