Image Image Image Image Image

© Copyright 2012 Your Company | RSS | Email

 

Scroll to Top

To Top

Spor Dalları

02

Mar
2016

In Spor Dalları

By admin

Futbol

On 02, Mar 2016 | In Spor Dalları | By admin

Futbol İngilizce’de foot (ayak) ve ball (top) sözcüklerinden adını alan ayaktopu oyunudur. Topu, kafa veya ayak vuruşları ile karşı kaleye sokma kuralına dayanan iki takım arasında oynanan top oyunudur. Her biri on bir kişiden kurulu iki takım arasında oynanan bir oyun. Bugün dünyanın hemen hemen her yerinde oynanan, adeta insanlar arasında hastalık derecesine varan bu oyunun nereden doğduğu kesin olarak bilinmemektedir. Avrupalı yazarların futbolun beşiğini İngiltere olarak söylemeleri, bu sporun modern anlamda orada başladığını belirtmek içindir. Çok eski zamanlarda Çin’de oynandığı ve ordularının çalışma programlarında bulunduğu, kaynaklardan anlaşılmaktadır.

Branşın Amacı
Futbol 11 kişilik iki takım (22 futbolcu) arasında oynanır ve 4 hakem (orta, 2 yan ve 4. hakem) tarafından yönetilir. Futbolda temel amaç kale tabir edilen 3 direk arasına meşin yuvarlağı göndermektir ve bu 1 sayı ya da gol demektir.
Sporcu Özellikleri
Uzun ve kısa mesafe yüzücüler için en önemli özellikler uzun bacaklar ve dayanıklı kol yapısıdır. Genellikle geniş omuz yapısına sahip olan yüzücülerin vücutları kalçalara doğru daralır. Kişilik olarak zor antrenman şartlarına dayanıklı, özverili ve suyu seven insanlara uygun bir spor dalıdır.
Branş Kategorileri
Toplam beş yüzme stili vardır.; kurbağalama, sırtüstü, kelebek, serbest ve karışık ( tüm stillerin içinde olduğu ). Kurbağalama, serbest ve sırtüstü stillerinde 50 – 100 ve 200 metre yarışları, serbest branşta 50 – 100 – 200 – 400 – 800 – 1500 metre yarışları, karışıkta ise 100 – 200 ve 400 metre yarışları düzenlenmektedir. Bunun dışında 4 yüzücüden oluşan 4 x 100 metre serbest ve karışık, 4 x 200 metre serbest kadınlar ve erkekler bayrak yarışları vardır.

 

“ABD’li yüzücü. Phelps 2004 Yaz Olimpiyatları’nda altı altın, iki bronz toplam sekiz madalya kazanmış ve 1980’de Alexander Dityatin’in bir olimpiyatta en fazla madalya alan kişi rekorunu paylaşmıştır.” – Michael PHELPS – ABD


Yarışmaların Yürütülme Şekli
Yarışmayı organize eden kurumun belirlediği 8 ve ya 10 kulvarlı havuzda, hakemin başlama düdüğü ile sporcular deper taşından havuza atlarlar. Belirlenen mesafeyi kendi kulvarlarında yüzerler. Kulvar hakemlerinin Şef Vakit Hakemine verdiği veriler ışığında yarışı kazanan yüzücü belirlenmiş olur.

 

Yarış Esnasında Giyilen Ekipmanlar
Yüzücüler daha hızlı yüzebilmek için öncelikle su ile sürtünmelerini minimum seviyeye çekmek zorundadırlar. Bu nedenle genel olarak tüm yüzücüler tek parça mayo ile yüzerler. Suda bulunan kimyasallardan korunmak için de sızdırmaz plastik gözlük takarlar. Yarışma kuralları gereği ise bone takmaları zorunludur.

Yüzme Sporunu Yapmak İsteyenler İçin
Tüm spor branşlarında olduğu gibi Yüzme sporunda da başarılı sporcular 6 – 7 yaş aralığında bu spora başlayan ve eğitimlerini aldıkları Spor Kulüplerinin antrenmanlarına  prensipli bir şekilde devam eden kişilerden oluşur.

Türkiye’ de Yüzme Spor Branşında Eğitim Veren Kulüpler Özel Eğitim Merkezleri ( MAPS )

Tarihi Süreç Ve Bazı Detay Bilgiler

Bugünkü şekliyle modern yüzme şekli, ilk olarak İngiltere’de başlatılmıştır. İlk yüzme havuzu 1828’de İngiltere’nin Liverpool şehrinde açılmıştı. Bundan sonra İngiltere ve Amerika başta olmak üzere çeşitli ülkelerde yüzme şampiyonaları ve turnuvaları düzenlenmiş, yüzme bugünkü modern haline gelmiştir. Yurdumuzda modern yüzme şekli ilk olarak 1960 senesinde başlamıştır. Bu seneden sonra çeşitli yüzme ihtisas kulüpleri kurulmuştur. Yüzme sporu, Türkiye Yüzme Federasyonu kontrolünde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Günümüzde yüzmenin sırtüstü, kurbağalama, serbest, kelebek ve yan kulaç en çok kullanılan çeşitleridir. Bunlardan başka daha birçok yüzme çeşidi vardır.

Yüzme çeşitleri

Serbest yüzme (Kravl): Bu stilde, yüzücü suyun su yüzeyine paralel ve yüzükoyun durumdadır. Kollar bitişik olarak baş seviyesinde gezdirilerek, ileri uzatılır. Ayaklar dahil bütün vücut gergin ve düz bir şekildedir. Kollar ve bacaklar, münavebe ile uyumlu bir şekilde hareket ettirilir. Kollar aşağıya ve yanlara doğru itilir. Ayaklar ise önce arka tarafa kalçalara doğru çekilir, sonra indirilir ve vücut ileri itilir. Mevcut yüzme stillerinin en hızlısıdır. Bu stil daha çok kısa ve orta menzilli yüzme yarışlarında kullanılır. 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m mesafelerde yapılır.

Sırtüstü: Bu stilde beden su üstünde sırtüstü yatmış, düz olarak bulunur. Omuzlar kalçalardan daha üsttedir. Baş göğüse doğru çekilir ve başın yarısı su içinde durur. Kollar nöbetleşe baş üzerinden arka kısımdan suya vurulur. Bu sırada eller de kürek vazifesi görür. Bacaklar serbest yüzmede olduğu gibi hareket ederler.

Kurbağalama: Bu stilde de vücut suyun içinde yüzükoyun durumdadır. Bu yüzme stili, her yaştaki insanın uzun mesafelerde sıkıntısız ve kolay yüzebilmesi bakımından tutulmuş bir yüzme şeklidir. Bu yüzme şeklinde kollar su üstünden öne doğru atılır, sonra ritmik ve paralel olarak su içinden gövdeye çekilir. Ayaklar kalçaya doğru çekilir. Sonra yanlara doğru açılır ve tekrar birleştirilir. Bu stil 100 m ve 200 m mesafelerde yapılır.

Yan kulaç: Bu yüzme şekli genellikle cankurtaranlarda kullanılır. Vücut su üzerinde yan tarafın üzerine yatay şekilde olur. Bir kol başın altından ileri doğru uzatılırken diğeri bacağın üzerinde durur.

Yüzme yarışları: Havuz yarışları, kros ve mukavemet yarışları olmak üzere ikiye ayrılır. Yüzme havuzları 50 m boyunda, 8 kulvarlı, tatlı su ile doldurulmuş normal ısısı olan havuzlardır. Kros ve mukavemet yarışları ise denizlerde ve akarsularda yapılır. Her ülkede uygulanan başka başka stilleri vardır.

Yüzme, sağlığımıza faydalı olan bir spor dalıdır. Vücut kaslarını çalıştırır ve vücuttaki yağların erimesine yardımcı olur. Yüzme insanın sağlıklı ve zinde olmasını sağlar. Zayıf ve kalp hastası olan kişiler bu sporu yaparlarken kendilerini yormamaya dikkat etmelidirler.

Yüzmeye başlama yaşı 6-7 yaşları arasındadır. Bu yaşlardaki çocuklar, hareketleri yumuşak ve iyi bir ritim içinde yapabildiklerinden lüzumsuz enerji sarfını önlerler. Çocuğun kasları ve iç organları buna göre gelişir ve suyun kesafeti ile uyum sağlayarak balık gibi kaygan olurlar. Yüzme sporunda bütün bu imkanların yanında beslenme işi de mühim bir yer tutar. İyi besin almayan yüzücüler, yüzmede başarılı olamazlar.

İlgili Bağlantılar

Türkiye Yüzme Federasyonu
Uluslararası Yüzme Federasyonu ( FINA )
Avrupa Yüzme Federasyonu ( LEN )

Tags | ,