Image Image Image Image Image

© Copyright 2012 Your Company | RSS | Email

 

Scroll to Top

To Top

Spor Dalları

02

Mar
2016

In Spor Dalları

By admin

Hokey

On 02, Mar 2016 | In Spor Dalları | By admin

Alm. Hockey-(spiel) (n), Fr. Hockey (m), İng. Hockey. On dokuzuncu yüzyılda buz ve çim sahalarda ekipler halinde oynanmaya başlanan bir spor dalı. Birkaç çeşit hokey oyunu vardır.

Branşın Amacı
Hokeyde amaç ucu kıvrık yaklaşık 91 cm uzunluğunda 737 gr ağırlığındaki sopalar [stik] kullanarak topu rakip kaleye göndermektir. Hokeyin açık alanda ya da salonda oynanan iki türü vardır.
Sporcu Özellikleri
Dış saha oyuncuları uzun oyun boyunca uzun mesafeler kat ettiklerinden kondisyona ihtiyaç duyarlar. Kısa alanda süratli koşabilmeyi gerektiren hokeyde, oyuncu kuvvetli, esnek, hızlı, çevik ve elindeki stik ile bütün olmalıdır.
Branş Kategorileri
Hokey kızlarda da erkeklerde de 14 Yaş Altı, 16 Yaş Altı, 18 Yaş Altı, 21 Yaş Altı ve Büyükler olmak üzere 5 farklı kategoride oynanmaktadır.

 

“Hindistanlı Leslie Claudius bu spor branşının duayeni olarak kabul edilmektedir.”
– Leslie Claudius
– Hindistan


Yarışmaların Yürütülme Şekli
Müsabakalar 70 dakika sürer. 35 dakikalık iki devre halinde oynanır. Müsabakaları iki hakem yönetir. Her hakemin kendi yarı sahası vardır. Onun dışında üç tane de masa hakemi bulunur. Biri skor bilgilerini takip eder, diğeri giren Çıkan oyunculardan sorumludur. Üçüncü ise ceza alan oyuncunun süresini tutar. Hokeyde oyuncu değişimi sınırsızdır. Hakemler sarı, kırmızı ve yeşil kartları kullanırlar.

Yarış Esnasında Giyilen Ekipmanlar
Sporda kaleciler, kol, ayak ve göğüs koruması, kask ve el pedi kullanır. Diğer sporcuların herhangi bir koruması yoktur. Sporcu kıyafetleri, forma seklindedir. Kıyafetler terlemeyi önleyecek pamuklu kumaşlardan yapılır. Spor ayakkabılar tercihe göre çivili veya normaldir. Ayrıca sporcular koruma amaçlı ağızlarına dişlik, bacaklarına hokey tekmeliği takar.

Hokey Sporunu Yapmak İsteyenler İçin
Tüm spor branşlarında olduğu gibi Hokey sporunda da başarılı sporcular 6 – 9 yaş aralığında bu spora başlayan ve eğitimlerini aldıkları Spor Kulüplerinin antrenmanlarına  prensipli bir şekilde devam eden kişilerden oluşur.

Türkiye’ de Hokey Spor Branşında Eğitim Veren Kulüpler Özel Eğitim Merkezleri ( MAPS )

Tarihi Süreç Ve Bazı Detay Bilgiler

Hokey sporunun tarihsel süreci, milattan önceki dönemlere kadar dayanır. Ülkemizde ilk olarak Orta Asya’dan Hatay’a göç eden Reyhanlı kabilesinin yaptığı bu mücadele sporu, federasyon çatısı altına girdiği günden bu yana müthiş bir gelişim gösterdi.

İlgili Bağlantılar

Türkiye Hokey Federasyonu
Uluslararası Hokey Federasyonu

Tags | , ,