Image Image Image Image Image

© Copyright 2012 Your Company | RSS | Email

 

Scroll to Top

To Top

Spor Dalları

02

Mar
2016

In Spor Dalları

By admin

Luge ( Kızak )

On 02, Mar 2016 | In Spor Dalları | By admin

Kızak (İngilizce: Luge) küçük bir veya iki kişilik kızağa verilen isimdir. Oyuncular sırtüstü şekilde kızağın üstüne ve ayakları başa gelmektedir. Kızak ayrıca bu kızaklarla yapılan spor dalıdır. Bu kızakların zamana karşı yarışlarının mücadelesini içerir. Kaynaklar bu terimin ilk kez 1905 yılında kullanıldığını göstermektedir. Kelime Savoy / İsviçre diyalekti olan Fransızca “luge (küçük kıyı çizgisi kızağı)” kelimesinden gelmektedir ve muhtemelen bir Galyaca dil köküdür.

Detaylar
İlk olarak 1964 yılında olimpiyat oyunları arasına girmiştir. Tek veya çift kişilik versiyonları bulunmakla beraber Bobsleigh adında 2 veya 4 sporcuyla koşulan dalları vardır. Tek ve çift kişilik olan versiyonunda sporcu çıkışta her iki yanında bulunan bar yardımıyla ilk hareketini gerçekleştirir. Daha sonra, hızlanmak için uçları çivili eldivenleri yardımıyla kendisini iter. Bobsleigh de bu durum değişir. Sporcular (2 veya 4 kişilik farketmez) kısa bir süre için kızaklarını buz üzerinde koşarak iterler. Bu sporda tüm sporcular aynı hattı takip ediyormuş kızağa yön vermiyormuş gibi görünebilir ancak virajlara doğru açıyla girmek hayati önem taşıdığından çok küçük müdehalelerle sporcular kızaklarına yön vermektedirler.

 

“En büyük spor başarıları arasında üç dahil Olimpiyat altın o serilerinde altı maçta tek koltuklu iki gümüş madalya, 1988 yılına kadar 2006 kazandı.”
– Georg Hackl
– Almanya


Türkiye de Kızak
Kanada’da yaşayan ve bu ülkede Kızak sporunun Skeleton branşını yapan, katıldığı yarışlarda başarılı sonuçlar alan Demet Erki Reindeau’ nun Türkiye adına uluslararası müsabakalara katılabilmesi için Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından 2003 yılında Kayak Federasyonu bünyesine Kızak sporu dahil edilmiş ve federasyonun adı da Kayak ve Kızak Federasyonu olarak değiştirilmiştir. Daha sonra 2008 yılında Türkiye Kızak Federasyonu kurulmuştur. 2010 yılında ilk sporcu yetiştirme çalışmalarına aktif olarak başlamıştır. yaşları 13 ila 17 arasında değişen Türk kızak (ingilizce:luge) sporcuları çalışmalarına yurt içinde ve yurt dışında devam etmektedirler.

Yönetim Organı

Kızak sporu, FIL (Fédération International de Luge de Course) tarafından yönetilmektedir. FIL Almanya’nın Berchtesgaden şehrindedir ve çoğunlukla Alman yöneticiler bulunmaktadır.

Aşağıdaki kişiler FIL başkanlığı yapmışlardır:

  • Bert Isatitsch, Avusturya (1957–1994)
  • Josef Fendt, Almanya (1994–günümüz)

Yüzme Sporunu Yapmak İsteyenler İçin
Tüm spor branşlarında olduğu gibi Luge – KIZAK sporunda da başarılı sporcular 6 – 7 yaş aralığında bu spora başlayan ve eğitimlerini aldıkları Spor Kulüplerinin antrenmanlarına  prensipli bir şekilde devam eden kişilerden oluşur.

Türkiye’ de LUGE ( KIZAK ) Spor Branşında Eğitim Veren Kulüpler Özel Eğitim Merkezleri ( MAPS )

İlgili Bağlantılar

Türkiye Kızak Federasyonu
Uluslararası Kızak Federasyonu

Tags | , ,