Image Image Image Image Image

© Copyright 2012 Your Company | RSS | Email

 

Scroll to Top

To Top

Spor Dalları

02

Mar
2016

In Spor Dalları

By admin

Aticilik Paralimpik

On 02, Mar 2016 | In Spor Dalları | By admin

Oynanma Şekli
Atıcılık müsabakaları iki ana baslıkta toplanır. Üç mesafeden oluşan havalı tüfek ve tabanca yarışmalarıdır. ( 10 m, 25 m, 50 m ) Kurallar silaha, mesafeye, hedefe, atış pozisyonuna, atış sayısına ve zaman sınırına bağlıdır. Sporcular, atış değerlerine göre puan biriktirirler. Her bir yarışma, bir sıralama ve final bölümünden oluşur. Finaldeki skor, sıralama bölümünde elde edilen skorun üstüne eklenir. En yüksek puanı alan yarışmayı kazanır.

Teknik Ve Taktikler
Atıcılıkta sporcular nişan tahtasının merkez halkasına bir seri atış yaparak en iyi sonucu almaya çalışırlar. Hedef 1’den  10 ‘a kadar skor derecesi olan [merkez halka 10 puan] eşmerkezli skor halkaları içerir. Finalde, halkalar olası en yüksek skor için tekrar bölünürler. Sporcular en iyi atış için yüksek konsantrasyon içinde ve soğukkanlı olmalıdır. Duruş pozisyonu da bir diğer önemli kriterdir.

Olimpiyattaki Tarihi Süreci
Atıcılı ilk olarak 1976 Tororto’da yer aldı. 1980’deki Paralimpik Oyunları’ndan itibaren, atıcılık engellilere yönelik bir fonksiyonel klasifikasyon sistemi geliştirdi. Bu sistem 1988 Seul Paralimpik Oyunları’ndaki 5 sınıfın 3 bütünleştirilmiş sınıfa indirgenerek, l996 Atlanta Paralimpik Oyunları’na etkisiyle sonuçlandı.

 

EN İYİLER

” Avusturya, Fransa ve İsveçli sporcular tarihsel süreç içerisinde önemli başarılara ve rekorlara imza attılar. “

Tags |