Image Image Image Image Image

© Copyright 2012 Your Company | RSS | Email

 

Scroll to Top

To Top

Spor Dalları

02

Mar
2016

In Spor Dalları

By admin

Futbol 5-a-Side Paralimpik

On 02, Mar 2016 | In Spor Dalları | By admin

Oynanma Şekli
Sadece erkek sporcuların mücadele ettiği bu oyunda dört oyuncu ve bir kaleciden oluşan beş kişilik iki takım karşılaşır. Golbol’ de olduğu gibi top ses çıkararak oyuncuları yönlendirir. Saha çevresinde bulunan ribaund duvarı nedeni ile taç atışı yoktur ve oyun hiç durmadan devam eder. 5 faul yapan oyuncu ceza alır. Turnuva dörder takımdan oluşan iki grup şeklinde oynanır. Oyun 25 er dakikalık 2 yarıdan oluşur.

Teknik Ve Taktikler

Futbolda iletişim genellikle küçümsenir fakat eğer oyuncular görme engelliyse çok daha fazla önem kazanır. Saha üçe ayrılır ve her bölümde oyuncuları yönlendiren birer rehber bulunur. Orta sahada bulunan rehber antrenörün direktiflerini iletirken kaleci rehberi savunma yapar.

Olimpiyattaki Tarihi Süreci
5-A-Side futbol, yeni bir spor dalı değil ancak paralimpik oyunlarına 2004 Atina’dan itibaren dahil edildi. İlk ulusal şampiyonal986’da İspanya’da yapıldı. Su anda ise dünyada 30’dan fazla ülkede oynanmaktadır. Ampute futbol gibi FİFA’nın belirlediği kurallara göre oynanır, ancak bu kurallar değiştirilebilir.

 

EN İYİLER

” Kurallar normal futboldan farklı olabilir ama bu spor dalının dünyadaki en iyileri pek sık değişmez. Brezilya, Arjantin ve Fransa gibi ülkeler bu spor dalında önemli başarılara imza atıyor. “

Tags |