Image Image Image Image Image

© Copyright 2012 Your Company | RSS | Email

 

Scroll to Top

To Top

Spor Dalları

02

Mar
2016

In Spor Dalları

By admin

Masa Tenisi Paralimpik

On 02, Mar 2016 | In Spor Dalları | By admin

Oynanma Şekli
Karşılaşmalar beş set üzerinden oynanır. Oyunlarda 11 puan alan ilk oyuncu sette öne geçer. Karşılaşmalar hem karışık Çittler hem de tekler kategorilerinde oynanır. Tüm engel grubundan atletler [görme engeli olan atletler istisna olmak üzere] ayakta ve oturma sınıflarına katılıp, yarışırlar. Bir maç, her biri 11 puan olan beş setten oluşur ve beş setin üç setini alan oyuncu ya da çift maçı kazanır.

Teknik Ve Taktikler
Tekerlekli sandalyedeki oyuncular, yandan yana hareket edemediğinden geniş bir alana ulaşabilmelidir. Bu hareketsizlik teknik açıdan bazı ihtiyaçlar doğurur. Normal tenis oyuncuları topa vuruş pozisyonu almak için hareket ederler, tekerlekli sandalyedeki oyuncular ise kollarını kullanarak açı ve pozisyon oluşturmalıdır. Hız ve esneklik burada çok önemlidir.

Olimpiyattaki Tarihi Süreci
Masa tenisi 1960 yılındaki ilk oyunlarda paralimpik programın bir parçası oldu. Bugün paralimpik programın en büyük dördüncü sporudur.

 

EN İYİLER

” Çinli Zhang Xiaoling Çin’in ve dünyanın bu daldaki en iyi ismidir. Oyunlarda beşten fazla altın madalya kazanmıştır. “

Tags |